Pas parashikimit të tij se Apple do të lëshojë dy modele të iPhone me ekranet OLED në 2018, analisti i KGI Securities Ming-Chi Kuo ka zbuluar madhësinë e ekranit që ai pret që do të përdoren dhe pretendon se një iPhone i tretë i ekranit LCD do të lansohet përkrah tyre.

Apple mund të bëjë lëvizjen në OLED për të gjitha iPhone në 2018

Kuo thotë se Apple do të mbajë ekranin prej 5.8 inç të iPhone-it aktual X – nuk jemi të sigurt për një emër ende; iPhone X2 ose iPhone XI, ndoshta – por shton se do të ketë një model më të madh me një ekran 6.5 inç, një lloj iPhone X Plus. Ai nuk jep dimensionet e telefonit, por një infographic tregon se ka një trup të ngjashëm me madhësinë e iPhone 8 Plus aktuale.

Kuo gjithashtu thotë se Apple do të nxjerrë një iPhone LCD me një ekran 6.1 inç. Ashtu si modelet OLED, versioni LCD do të humbasë edhe sensorin Touch ID në favor të Face ID dhe një ekrane të madhe në një trup më të vogël. Duke ndjekur të njëjtën infographic, modeli LCD duket të ketë një trup krejtësisht të ri që ulet në mes të dy modeleve OLED. Nuk është e qartë se çfarë do të quhet ky model iPhone.