Policia dhe protestuesit janë përleshur në qendër të Parisit gjatë fundjavës së tretë të protestave të atyre që njihen tani si jelekët e verdhë e që kundërshtojnë rritjen e çmimit të karburantit.

Disa protestues sulmuan dyqane të ndryshme, që për grupe të vogla anarkiste janë simbol i kapitalizmit dhe shfrytëzimit të klasës punëtore.

Në një video e shpërndarë në rrejte-sociale shihet se si disa protestues tentojnë të thyejnë një dyqan ne qendër te Parisit.

Teksa ata godasin me gjësende dëgjohet njeri duke bërtitur: “No, no, haram, haram” i cili tenton t’i ndalojë protestuesit.

Sipas mediave franceze, përcjell, personi në fjalë ishte një shtetas francez me origjinë algjeriane.

Për më shumë shikoni videon:

Sarı Yelekliler Parisi yakıyor, mağazaları yağmalıyor.Fransız bir müslüman “haram haram yapmayın” diyerek yağmacıları engellemeye çalışıyor.Müslüman olmak budur işte , böyle bir günde bile kafirin mal güvenliğini sağlamaya çalışıyor helal olsun !GİZLİ DOSYA

Gepostet von GİZLİ DOSYA am Sonntag, 2. Dezember 2018