Të paktën një person ka vdekur dhe 25 të tjerë janë plagosur në shpërthimin që ndodhi në qytetin lindor gjerman Blankenburg.

Zëdhënësi i policisë tha për agjencinë gjermane të lajmeve DPA se një person u gjet i vdekur në ndërtesën e banimit ku ndodhi shpërthimi.

Më herët, policia e Magdeburgut përmes Twitterit tha se të paktën 25 persona u plagosën nga shpërthimi, ku disa prej tyre janë në gjendje kritike.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 08:55 mëngjesin e sotëm, sipas kohës lokale, në një nga banesat e një ndërtese 5-katëshe në rrugën “Bertolt Brecht”.

Shkaku i shpërthimit ende mbetet i panjohur.

Emergency workers are seen in front of a damaged apartment building in Blankenburg, central Germany on December 13, 2019. – At least 25 people were injured and one killed on Friday in an explosion that ripped through the building this morning.
A daycare centre next to the building was also evacuated with police saying that there “were no injuries, all children were picked up by their parents.” The cause of the explosion is not yet known (Photo by JENS SCHLUETER / AFP)